נעליים לתינוקות – כן ? לא ? מתי ? - ויטל
הדרכת הנקה, עיסוי תינוקות, ליווי התפתחותי
336
rtl,single,single-post,postid-336,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Barefoot-child

נעליים לתינוקות – כן ? לא ? מתי ?

בתי בת 1.2 התחילה ללכת לפני כחודש ומאז בכל מקום בוא אנחנו מטיילות אני זוכה להערות כמו "למה היא יחפה", "הרצפה חמה מידי", "את לא מפחדת שיכאב לה?", "תקני לה נעליים" ועוד…

אז החלטתי לעשות לכך סוף ולענות על השאלה שמטרידה הורים רבים והיא- מתי צריך ו/או אפשר לקנות לתינוק נעליים?

בכף רגלינו יש 26 עצמות, 36 מפרקים, 107 מיתרים, 19 שרירים וגידים המחזיקים מבנה מורכב זה יחד. מבנה זה נועד לאפשר לכף הרגל לנוע במגוון דרכים ולאפשר לנו תנועה על משטחים שונים.

מבחינה אנטומית, כשאין בעיה כלשהי ברקע, לכף הרגל יש יכולת מלאה לשאת את התינוק ולייצבו בזמן שהוא מתהלך על רצפה, דשא, חול ואפילו אבנים קטנות.

על מנת שתינוק יוכל לממש את מלוא הפוטנציאל הקיים בכפות רגליו יש לאפשר לו לתרגל את תנועתיות כף הרגל. תנועתיות זו תושג בחשיפה חוזרת ונשנית למשטחים שונים.

נעילת נעליים בשלב מוקדם, יכולה אמנם לייצר אשליה של הליכה יציבה יותר, אך למעשה רק מייצרת בסיס רחב יותר להליכה. סגירת הרגל בנעל אינה מאפשרת את מימוש תנועתיות כף הרגל, התינוק נאלץ לייצב את עצמו באמצעות פלג גוף עליון בלבד ואינו יכול להיעזר בכפות רגליו (שזה תפקידן) לצורך איזון הגוף על משטחים שונים.

עוד אוסיף, כי מימוש יכולת כף הרגל משפיע על היציבה העתידית שלנו כילדים וכמבוגרים ועל תפקוד עמוד השדרה והגב שלנו.

אז להיות יחפים לנצח?

ממש לא! אנחנו לא חיים באפריקה ולנעליים יש תפקיד בטיחותי עבור תינוקנו, אך חשוב לדעת מתי לעשות בהן שימוש.

בחודש הראשון להליכה, התינוק עדיין אינו מסוגל ללכת פרקי זמן של 5 או 10 דקות באופן חופשי ברחוב ואין צורך לנעול לו נעליים. יש לאפשר לו הליכה יחפה בבית, על הדשא, על החול ואפילו על אבנים קטנות למשל בחוף הים.

הליכה בגרביים אינה פתרון, שכן בגרביים הסיכוי להחליק גדול יותר במיוחד בשלב הראשוני של ההליכה. תינוק לא ייחלה בחורף, רק בגלל שהוא יחף ואם בכל זאת אתם חוששים חממו מעט את הבית ואפשרו לו להיות יחף.

כשההליכה יותר מבוססת והתינוק מסוגל ללכת אתכם ברחוב, יש לשמור על כפות הרגליים מחום הרצפה, מזכוכיות וכדומה. על מנת לעשות זאת, נעלו לו נעליים העשויות כולן (כולל הסולייה) מעור גמיש. נעליים מסוג זה מאפשרות את תנועתיות כף הרגל בתוכן. כשאתם מגיעים למקום בו המשטח בטוח הקפידו לחלוץ לתינוק את נעליו ולאפשר לו להמשיך ולתרגל הליכה יחפה.

לאחר מספר חודשי הליכה, ההמלצה שלי היא לפחות 6 חודשים, ניתן לרכוש עבור התינוק נעל בולמת זעזועים עם סולייה רכה.  עם זאת, על מנת לשמר את תנועתיות כף הרגל ולהמשיך ולאפשר לה להתרגל ולא להירתע ממרקמים ותחושות שונות כמו דשא וחול הקפידו לחלוץ מידי פעם לתינוק את נעליו ולאפשר לו להסתובב יחף.

אתם אפילו תגלו שחליצת נעליים יוצרת אצל ילדכם תחושת חופש ואושר גדול.

בהצלחה!

המאמר פורסם באתר –  ילדים דים

כאן בשבילך

שם מלא

דוא"ל:

טלפון:

רח' חוחית 2/2 , כפר סבא

vital@vital-baby.co.il

054-2443550